Excel'de Koşullu Biçimlendirme ile tüm satırı boyamak

Excel'de Koşullu Biçimlendirme ile tüm satırı boyamak

Excel'de Koşullu Biçimlendirmeleri kullanarak, tüm satırları işaretlemek, renklendirmek için nasıl bir yol izlemelisiniz. Koşullu Biçimlendirmeleri kullanarak tüm satırları renklendirme nasıl yapılır.

Excel'de Koşullu Biçimlendirmelerin formül kullan özelliği yoğun olarak kullanılan bir özelliktir.  Koşullu biçimlendirme, hücreleri veya hücre gruplarını vurgulamayı, olağandışı değerleri belirtmeyi sağlar. Veri çubukları, renk ölçekleri ve simge kümeleri aracılığıyla verileri görselleştirmeyi kolaylaştırır.

Koşullu biçimlendirmeler, koşulları (veya ölçütleri) esas alarak hücre aralığının görünümünü değiştirir. Koşul doğruysa, hücre aralığı bu koşula göre biçimlendirilir; koşul yanlışsa, hücre aralığı bu koşula göre biçimlendirilmez. 

Koşullu biçimlendirmeler bir nevi, uykuda bekleyen biçimlendirmeler gibidir. Bir aralığa 10.000’den aşağı bir değer girildiğinde kırmızı renkte uyarı ver gibi bir biçimlendirme yapmak için Koşullu Biçimlendirmeyi kullanabilirsiniz.

Excel'de şarta bağlı biçimlendirmelerde yoğun olarak kullanılan Koşullu Biçimlendirme'de;

-Hücre Kurallarını Vurgula

-İlk/Son Kurallarını (2016 'da Üst/Alt Kuralları olarak değişti)

-Veri Çubukları : Genelde sayısal alanlar için kullanılır ve sayısal değere göre hücre içine renk getirir. Büyük sayılar için daha uzun hücre içi renklendirme yapılırken, daha küçük sayılar için daha az hücre içi renk gelir.

-Renk Ölçeleri : Aralıklar şeklinde hücre içini komple renk olarak düzenler.  Sayı aralıklarını ilk başta otomatik olarak getirir, isterseniz özel aralıklar verebilirsiniz.

-Simge Kümeleri seçenekleri :Hücre değerlerine oklar, simgeler getirtmek için kullanılır.  En çok kullanılan koşullu biçimlendirme seçeneklerindendir. 

Buradaki seçeneklerin dışında kalan kuralları uygulamak için Yeni Kural seçeneğini kullanmanız gerekir. 

Koşullu Biçimlendirmelerin Yeni kural özelliğinin bir farklı  kullanım alanı ise, tüm satırı, şarta bağlı olarak işaretlemektir. Bu işlem, elinizdeki bir listeyi, forsforlu kalem ile işartelemeye benzer. 

Excel'de bu işlemin nasıl yapıldığını izlemek için aşağıdaki eğitim videomuzdan yararlanabilirsiniz. Excel 'de Koşullu Biçimlendirmeyi öğrenmek ve tablolarınızda uygulamak için vidoport.com üzerindeki Koşullu biçimlendirme eğitim videolarını izleyebilirsiniz. 

vidoport.com üzerindeki Koşullu biçimlendirme eğitim videolarımız iki ayrı kategori olarak ayrılmış durumdadır. 

Bunlar:
Excel'de Koşullu Biçimlendirmeyi öğrenmeye başlama ve kullanmak

Excel'de Koşullu Biçimlendirmeler İleri Düzey Uygulamalar

vidoport.com üzerindeki Excel eğitimlerinizi tamamlayarak, sertifikalarınızı alabilirsiniz. Online Excel eğitimi ile, eğitim hızınızı ve zamanınızı kendiniz ayarlarsınız. 
 

Bu makale 10848 kişi tarafından okundu

İyi bir Excel kullanıcı olmak ister misiniz?

İleri Düzey Excel konularının anlatıldığı ve Türkiye'de en çok satan Excel kitabımız ve kitapla birlikte ücretsiz edindiğiniz vidoport.com üyeliği ile, Excel'i A'dan Z'ye öğrenebilir, Excel'de uzman olabilirsiniz.

İleri Excel, Dashboard Rapor oluşturma, Sorgu Ekranları ile çalışma gibi gelişmiş Excel konularını kapsayan ve günlük hayatta kullanabileceğiniz pek bilinmeyen Excel kısayollarını anlatan bu kitap sayesinde, kursa gitmeye gerek kalmadan Excel bilginizi ileri düzeye taşıyarak, Raporlarınızı kendiniz oluşturabilir ve Excel'de daha hızlı ve verimli çalışabilirsiniz.

Satın Al