Topla.Çarpım İşlevi nasıl kullanılır?

Topla.Çarpım İşlevi nasıl kullanılır?

Topla.Çarpım formülü ile iki satır veya sütundaki değerleri karşılıklı çarparak toplamak amacıyla kullanılır. Topla.Çarpım formülünü nasıl kullanırsınız.

Excel'de yoğun olarak kullanılan işlevlerin başında Topla.Çarpım formülüdür

Excel'de Topla.Çarpım ve diğer formüllerinin kullanımlarını öğrenmek isterseniz, vidoport üzerindeki İşlevler ve ortak kullanım eğitim setlerine göz atabilirsiniz.

Excel'in en sihirli işlevlerinden birisi olan Topla.Çarpım işlevi, iki sütundaki, iki satırdaki değerleri karşılıklı çarparak, toplamak amacıyla kullanılır. İngilizcesi Sumproduct olan Topla.Çarpım formülünü kullanmak için aşağıdaki gibi bir tablonuzun olduğunu düşünelim. Yukarıdakine benzer şekilde bir tablonuz varsa, E2 hücresine B sütunundaki Satış miktarları ile Birim Fiyatı çarparak, toplamak isterseniz Topla.Çarpım formülü kullanmamız gerekir. Burada Topla.Çarpım işlevi kullanmazsanız =B3*C3+B4*C4+.......+B12*C12 şeklinde oldukça uzun bir formül kullanmanız gerekir. E2 hücresine =TOPLA.ÇARPIM(B3:B12;C3:C12) yazarak Enter tuşuna bastığınızda sonucu görürsünüz. 

Topla.Çarpım işlevininin nasıl kullanıldığını aşağıdaki bağlantıya tıklayarak izleyebilirsiniz. vidoport.com üzerindeki Topla.Çarpım işlevlerininin kullanımını izleyerek, bu konu hakkındaki bilginizi geliştirebilirsiniz. vidoport üzerindeki  Topla.Çarpım işlevi eğitim videolarını izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.
 

Bu makale 452 kişi tarafından okundu