Excel'de Topla.Çarpım İşlevi nasıl kullanılır?

Excel'de Topla.Çarpım İşlevi nasıl kullanılır?

Topla.Çarpım formülü ile iki satır veya sütundaki değerleri karşılıklı çarparak toplamak amacıyla kullanılır. Topla.Çarpım formülünü nasıl kullanırsınız.

Excel formülleri, her Excel kullanıcısının yoğun olarak kullandığı ve Excel'in vazgeçilmez özelliklerindendir. Excel İşlevleri, Excel fonksiyonları olarak da bilinen- kullanılan- Excel formüllerinin başında Düşeyara, Çoketopla, Excel toplama formülleri gibi işlevler gelse de yoğun olarak kullanılan başka bir işlev ise Topla.Çarpım formülüdürExcel'de Çoketopla formülü iki sütundaki, satırdaki verileri karşılıklı çarpıp, toplamak için kullanılsa da, farklı şekillerde de kullanılır.  Excel'de Topla.Çarpım ve diğer işleverin kullanımlarını öğrenmek isterseniz, vidoport üzerindeki İşlevler ve ortak kullanım eğitim setlerine göz atabilirsiniz. Bu Excel eğitim setimizde işlevlerin kendi içlerinde ortak kullanımları farklı örnekler ile anlatılmıştır.

Excel'in en sihirli işlevlerinden birisi olan Topla.Çarpım işlevi, iki sütundaki, iki satırdaki değerleri karşılıklı çarparak, toplamak amacıyla kullanılır. İngilizcesi Sumproduct olan Topla.Çarpım formülünü kullanmak için aşağıdaki gibi bir tablonuzun olduğunu düşünelim. Yukarıdakine benzer şekilde bir tablonuz varsa, E2 hücresine B sütunundaki Satış miktarları ile Birim Fiyatı çarparak, toplamak isterseniz Topla.Çarpım formülü kullanmamız gerekir. Burada Topla.Çarpım işlevi kullanmazsanız =B3*C3+B4*C4+.......+B12*C12 şeklinde oldukça uzun bir formül kullanmanız gerekir. E2 hücresine =TOPLA.ÇARPIM(B3:B12;C3:C12) yazarak Enter tuşuna bastığınızda sonucu görürsünüz. 

Topla.Çarpım işlevininin nasıl kullanıldığını aşağıdaki bağlantıya tıklayarak izleyebilirsiniz. vidoport.com üzerindeki Topla.Çarpım işlevlerininin kullanımını izleyerek, bu konu hakkındaki bilginizi geliştirebilirsiniz. vidoport üzerindeki  Topla.Çarpım işlevi eğitim videolarını izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.
 

Bu makale 707 kişi tarafından okundu

İyi bir Excel kullanıcı olmak ister misiniz?

İleri Düzey Excel konularının anlatıldığı ve Türkiye'de en çok satan Excel kitabımız ve kitapla birlikte ücretsiz edindiğiniz vidoport.com üyeliği ile, Excel'i A'dan Z'ye öğrenebilir, Excel'de uzman olabilirsiniz.

İleri Excel, Dashboard Rapor oluşturma, Sorgu Ekranları ile çalışma gibi gelişmiş Excel konularını kapsayan ve günlük hayatta kullanabileceğiniz pek bilinmeyen Excel kısayollarını anlatan bu kitap sayesinde, kursa gitmeye gerek kalmadan Excel bilginizi ileri düzeye taşıyarak, Raporlarınızı kendiniz oluşturabilir ve Excel'de daha hızlı ve verimli çalışabilirsiniz.

Satın Al