Excel'de haftanın gününü nasıl bulursunuz?

Excel'de haftanın gününü nasıl bulursunuz?

Excel'de bir tarihin haftanın hangi gününe geldiğini bulmak için HAFTANINGÜNÜ işlevi kullanılır. Excel'de Günlük olarak rapor almanız gerekirse, en çok ihtiyaç duyan işlevlerin başında Haftanıngünü işlevi gelir.

Girilen Tarihin Haftanın Hangi Gününe Geldiğini Bulmak

Excel'de bir tarihin haftanın hangi gününe geldiğini bulmak için Tarih ve Saat işlevlerinde yer alan ve İngilizcesi Weekday olan HAFTANINGÜNÜ işlevi kullanılır. 

Haftanıngünü işlevini kullanarak;
- En çok satışının haftanın hangi günü olduğunu bulabilirsiniz. 
- Şirketinizde en çok izin alınan günlerin hangi gün olduğunu bulabilirsiniz. 
- Şirket arabalarının en çok haftanın hangi günü ceza yediğini bulabilirsiniz
- En çok makine arızasının, haftanın hangi günü olduğunu bulabilirsiniz. 

buna benzer örnekler çoğaltılabilir. 

Girmiş olduğunuz tarihinin Türkiye takvimine göre haftanın hangi gününe geldiğini bulmak için, HAFTANINGÜNÜ işlevini 2 parametresi ile kullanmanız gerekir. 

İşlevin genel kullanımı:

=HAFTANINGÜNÜ(Seri_No;Döndür_Tür) şeklindedir.

Burada;
Seri_No : Tarihin bulunduğu hücre adresi veya tarihin kendisidir. (Bu işlevi kullanırken bu alan zorunludur)
DöndürTür : Sonuç değerinin türünü belirleyen bir türdür. Buradaki rakamlar Ülkelerin takvimlerini gösterir. Örneğin bize göre haftanın 1 günü Pazartesi, 7. günü Pazar'dır. Bu farklı ülkelere göre farklılık gösterebilir. Türkiye'ye uygun olan parametre 2 parametresidir.Örneğin B2 hücresinde girmiş olduğunuz bir tarihin haftanın hangi gününe geldiğini görmek için;

=HAFTANINGÜNÜ(B2;2) ifadesini kullanırız.

Haftanıngünü işlevi bize sadece girilen tarihin, haftanın hangi gününe geldiğini verir. Yani gün Pazartesi ise 1, Salı ise 2 gibi rakamsal değerler verir.  Eğer girilen tarihin haftanın hangi gününe geldiğini, gün olarak yazdırmak isterseniz Haftanıngünü işlevini Metneçevir işlevi ile birlikte kullanmanız gerekir.
Bknz: Excel'de çok amaçlı kullanılan METNEÇEVİR işlevi nasıl kullanılır?

Örneğin B2 hücresine tarih olduğunu düşünelim. Metneçevi işlevi ve Haftanıngünü işlevini aşağıdaki gibi kullanmamız gerekir.


 

Bknz: Excel'in diğer Tarih ve Saat işlevlerinin anlatım videoları

Bu makale 1493 kişi tarafından okundu

İyi bir Excel kullanıcı olmak ister misiniz?

İleri Düzey Excel konularının anlatıldığı ve Türkiye'de en çok satan Excel kitabımız ve kitapla birlikte ücretsiz edindiğiniz vidoport.com üyeliği ile, Excel'i A'dan Z'ye öğrenebilir, Excel'de uzman olabilirsiniz.

İleri Excel, Dashboard Rapor oluşturma, Sorgu Ekranları ile çalışma gibi gelişmiş Excel konularını kapsayan ve günlük hayatta kullanabileceğiniz pek bilinmeyen Excel kısayollarını anlatan bu kitap sayesinde, kursa gitmeye gerek kalmadan Excel bilginizi ileri düzeye taşıyarak, Raporlarınızı kendiniz oluşturabilir ve Excel'de daha hızlı ve verimli çalışabilirsiniz.

Satın Al