Excel Sorgu ekranları ile yüzdelik değerleri bulmak (Power Query Eğitimleri)

Excel Sorgu ekranları ile yüzdelik değerleri bulmak (Power Query Eğitimleri)

Excel'in 2016 ve Office 365 paketlerinde Veri menüsündeki Verileri Al ve Dönüştür özelliği ile bir Excel dosyasına bağlantı yaratıp, verileri nasıl gruplandırırsınız.

Excel'de Sorgu ekranlarını kullanarak Yüzdelik değerleri nasıl bulursunuz!

Excel'in 2016 versiyonlarında ve 365 paketlerinde yer alan Verileri Al ve Dönüştür özelliğini kullanarak, bir Excel dosyasına nasıl bağlantı yaratır ve Yüzdelik değerleri buluruz. 

Bilgi Notu: Excel'in 2010 ve 2013 versiyonlarında Veri menüsünde Verileri Al ve Dönüştür özelliği yeni versiyonlardaki gibi bulunmamaktadır. 2010 veya 2013 kullanıyorsanız Power Query eklentisini ücretsiz yüklemeniz gerekir. 

Bknz: Excel'de Power Query eklentisi nasıl yüklenir?

Aşağıdaki Youtube eğitim videosunu izleyerek nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.
Bu eğitim videosunun tam halini (yani birden fazla alana göre gruplama ve yüzdelik değerleri bulma) izlemek için bu linke tıklayabilirsiniz.

İyi bir Excel kullanıcı olmak için, günlük Excel kullanımınıza yavaş yavaş sorgu ekranlarını kullanmayı dahil etmenizini öneririm. Online Excel eğitim sitemiz olan vidoport üzerindeki Sorgu ekranları eğitimlerimiz ile Sorgu ekranlarını kullanmayı rahatlıkla öğrenebilirsiniz. 

 

Bu makale 715 kişi tarafından okundu

İyi bir Excel kullanıcı olmak ister misiniz?

İleri Düzey Excel konularının anlatıldığı ve Türkiye'de en çok satan Excel kitabımız ve kitapla birlikte ücretsiz edindiğiniz vidoport.com üyeliği ile, Excel'i A'dan Z'ye öğrenebilir, Excel'de uzman olabilirsiniz.

İleri Excel, Dashboard Rapor oluşturma, Sorgu Ekranları ile çalışma gibi gelişmiş Excel konularını kapsayan ve günlük hayatta kullanabileceğiniz pek bilinmeyen Excel kısayollarını anlatan bu kitap sayesinde, kursa gitmeye gerek kalmadan Excel bilginizi ileri düzeye taşıyarak, Raporlarınızı kendiniz oluşturabilir ve Excel'de daha hızlı ve verimli çalışabilirsiniz.

Satın Al