Excel Özet Tablolar'da Özel Sıralama Seçenekleri Kullanmak

Excel Özet Tablolar'da Özel Sıralama Seçenekleri Kullanmak

Excel'de Özet tablo oluşturma ve Özet tablo oluştururken özel sıralama seçeneklerini nasıl kullanırsınız? Verileri Özel sıralama seçeneklerini nasıl kullanırsınız?

Excel'de Özet Tablolar'da Özel sıralama seçeneklerini kullanmak

Excel'de Özet Tablolar oluşturduğumuzda, normal listeleri sıralar gibi, Özet Tablo alanlarını da sıralayabilirsiniz. 

Bknz: Excel'de Sıralama seçenekleri, Excel'de Sıralama yapmayı öğrenme eğitim videoları

Excel'de aşağıdaki gibi bir Özet Tablo oluşturduğunuzdaOluşturduğunuz bu Özet Tablo'da temsilcileri sıralamasını, belirlediğiniz sırada yapabilmek için Özel Sıralama seçeneklerini kullanmanız gerekir.  

Excel'de Özel Sıralama Listeleri Oluşturmak

Excel'de Özel Listeler oluşturmak için; Öncelikle istediğiniz sırada bir liste oluşturmalısınız. 

Sıralama listesi oluşturduktan sonra,
Dosya > Seçenekler > Gelişmiş ifadesini seçin. 
Sağ tarafa açılan pencerede en alta inerek, Özel Listeleri Düzenle ifadesini seçin. Oluşturduğunuz listeyi İçeri Aktar düğmesinden yararlanarak, oluşturduğunuz özel listeyi Excel'e aktarın ve Tamam düğmelerine basarak pencereleri kapatın. Özel listelerinizi bu şekilde tanımladıktan sonra: Özet Tablo'daki Temsilci alanın üzerinde Sağ butona basın ve Sıralama seçeneklerinden  Diğer Sıralama Seçenekleri ifadesini seçin. Sıralama seçeneklerinden Artan ifadesini seçip, Diğer Seçenekler ifadesini seçin. 
Açılan pencere'de İlk Anahtar Sıralama sırasını seçin ve açılan listeden özel listenizi seçin. Tamam düğmesine bastığınızda listenizin özel sıralandığını görürsünüz. 

Aşağıdaki videoyu izleyerek bu işlemin nasıl yapıldığını izleyebilirsiniz. Bknz: Nasıl Yapılır videoları: Excel'de Özel Sıralama Listeleri ile Sıralama Yapmak

Seviyelere göre düzenlenmiş Excel eğitimlerindeki diğer eğitim videolarımıza göz atmak isteyebilirsiniz: Excel eğitim videolarımız

Bu makale 783 kişi tarafından okundu