Excel'de Ctrl + Shift Kısayollarını biliyor musunuz?

Excel'de Ctrl + Shift Kısayollarını biliyor musunuz?

Excel kısayollarını kullanarak, daha hızlı çalışmak mümkündür. Ctrl + Shift tuşlarını kullanarak, filtre eklemekten, kenarlıkları kaldırma, rakamları binlik basamaklarına ayırmaktan, tüm tabloyu seçmeye kadar, sık kullanılan Excel kısayolları.

Excel’de Ctrl + Shift kısayollarını biliyor musunuz?

Excel’i kullanırken klavye kısayollarına hakim olmak size oldukça hız kazandırır.  Bütün Office ailesi, hem fare, hem de klavye ile kullanmak üzere tasarlanmışlardır.  Bir çok kısayol hepsin de ortak görevi yapar. Örneğin Ctrl + A tuşlarına bastığınızda, tüm Office programlarında belgenin tamamını seçersiniz. 

Excel’de çok sayıda kısayol olmasına karşın, bazı kısayollar günlük kullanımda çok fazla kullanılırlar. İşte bunlardan bazıları,

1- Excel'de Tüm tabloyu seçen Ctrl + Shift kısayolları nelerdir?

Excel'de verilerinizin olduğu bir hücreye tıkladıktan sonra, Ctrl + Shift + Boşluk tuşlarına bastığınız zaman sanki Ctrl + A tuşlarına basmışsınız gibi tüm tablonuzun seçildiğini görürsünüz.  Bu kısayollar aslında Ctrl + Boşluk çubuğuna bastığınızda Sütunu seçer, Shift + Boşluk çubuğuna bastığınızda ise Satırı seçersiniz. Ctrl + Shift + Boşluk çubuklarına bastığınızda ise tüm tabloyu seçersiniz.

2- Excel'de Kenarlıkları Kaldıran Ctrl + Shift  kısayolu

Excel'de oluşturduğunuz tablolardaki kenarlıkları kaldırmak için; kenarlık uygulanmış aralığı seçtikten sonra, Ctrl + Shift + – tuşuna bastığınızda kenarlığın kalktığını görürsünüz. Buradaki – tuşu, Enter tuşunun üstündeki Backspace tuşunun hemen solundaki tuştur.

Bknz: Excel’de Kısayollar ve Püf Noktalar eğitimleri

3- Excel'de Filtre Oklarını Ekleyen veya kaldıran Ctrl + Shift kısayolu

Excel'de filtre oklarını ekleyipi kaldırmak için Ctrl + Shift + L tuşlarını kullanabilirsiniz.  Birden fazla alana göre filtreleme yaptığınızda, tek tek bu filtre oklarını kaldırmak yerine, Ctrl + Shift + L tuşlarına basarak, tüm filtreleri temizleyebilirsiniz, oldukça kullanışlı bir yöntemdir.

Excel Eğitim videoları : A'dan Z'ye Excel Öğrenmek istiyorsanız tıklayın. 

 

4- Rakamları Binlik basamaklarına ayırmak kullanılan Ctrl + Shift kısayolu

Excel'de Rakamları binlik basamaklarına ayırmak için, Ctrl + Shift + ! tuşlarını kullanabilirsiniz.  Rakam gruplarını seçtikten sonra hızlı bir şekilde binlik basamaklarına ayırmak için Ctrl + Shift + ! tuşları oldukça işe yarar. Aynı işlemi, rakamların bulunduğu aralığı seçtikten sonra, Sağ butona basarak, açılan menüden Hücreleri Biçimlendir komutunu seçerek, Sayı grubunda da yapabilirsiniz. 

5- Rakamları Yüzdelik değere çeviren Ctrl + Shift kısayolu

Rakamları yüzdelik değerlere ayıran Ctrl + Shift + % tuşlarıdır.
Excel'de sıklıkla kullanılan özellikerin başında Yüzde'ye çevirme gelir. Yüzdeye çevirme işlemini, özellikle bir değerin toplam değer içindeki yüzdelik değerleri bulmak için sıklıkla kullanırız. Excel'de yüzdeye çevirilecek alanı seçerek; klavye’den Ctrl + Shift + % işaretlerine bastığınız zaman, ondalık basamakları olmadan, değerlerin %’lik değerlere döndüğünü görürsünüz.

Bu kısayolların anlatıldığı eğitim videosunu izlemek için: https://goo.gl/3Ej6Ys

Bu makale 1115 kişi tarafından okundu

İyi bir Excel kullanıcı olmak ister misiniz?

İleri Düzey Excel konularının anlatıldığı ve Türkiye'de en çok satan Excel kitabımız ve kitapla birlikte ücretsiz edindiğiniz vidoport.com üyeliği ile, Excel'i A'dan Z'ye öğrenebilir, Excel'de uzman olabilirsiniz.

İleri Excel, Dashboard Rapor oluşturma, Sorgu Ekranları ile çalışma gibi gelişmiş Excel konularını kapsayan ve günlük hayatta kullanabileceğiniz pek bilinmeyen Excel kısayollarını anlatan bu kitap sayesinde, kursa gitmeye gerek kalmadan Excel bilginizi ileri düzeye taşıyarak, Raporlarınızı kendiniz oluşturabilir ve Excel'de daha hızlı ve verimli çalışabilirsiniz.

Satın Al