Excel'de Grafiklerinizi Satıra ve Sütuna nasıl hizalarsınız?

Excel'de Grafiklerinizi Satıra ve Sütuna nasıl hizalarsınız?

Excel de grafik oluşturmak, Excel de grafikleri yaratmak, Excel de grafikler ile çalışmak, Excel'de grafikleri satır ve sütuna hizalama nasıl yapılır? Excel de grafik çizme nasıl yapılır?

Excel'de oluşturduğunuz grafiklerin hizlamalarını nasıl hızlıca ve basitçe yaparsınız?

Excel'de grafikler, çok sayıda verinin ve farklı veri serileri arasındaki ilişkinin anlaşılmasını kolaylaştırmak üzere sayısal veri serilerini grafiksel biçimde görüntülemek için kullanılır.

Excel ‘de grafik çizmek oldukça kolay gibi görünsede, grafikler kendi aralarında ince detaylar ile birbirlerinden ayrılırlar. 

Basit bir grafik oluşturmak için, Grafiğe koymak istediğiniz alanları seçerek, Ekle sekmesindeki Grafikler seçeneğinden yararlanarak oldukça hızlı ve kolay biçimde grafiğinizi oluşturabilirsiniz.

Excel'de grafikler oluşturduğunuz zaman, kenar çizgilerinden tutarak istediğiniz gibi genişletebilir veya daraltabilisiniz. Bu basitçe ve sık sık yaptığımız bir yöntemdir. 

Bknz: Excel'de Grafikler nasıl oluşturulur?

Oluşturduğunuz bir grafiğin köşelerinden tutarak, sol buton ile sürükleme yaparsanız, çapraz olarak grafiğinizin genişlediğini veya daraldığını görürsünüz.Grafikleri satır veya sütuna yada her ikisine birden hizalamak için aslında çok basit bir yöntem vardır. Klavye'den Alt tuşuna basarak, sol-sağ çizgisinden tutarak genişletme, daraltma yaptığınızda sütun klavuz çizgilerine, üst-alt çizgisinden tutarak genişletme yaptığınızda ise satır klavuz çizgilerine hizalandığını görürsünüz. 

Eğer grafiğinizi hem sütuna, hem de satıra göre hizlamak isterseniz, klavyeden Alt tuşuna bastıktan sonra köşelerinden sol buton ile tutarak, genişletme veya daraltma yapabilirsiniz. 

Excel'de Grafikler oluşturmayı öğrenmek istiyorsanız, buradaki linkten yararlanabilirsiniz.  

Excel'de Sütun grafikler ve Sütun Grafik Türleri nerede kullanılır?

Çalışma sayfasında yalnızca sütunlar veya satırlar halinde yerleştirilmiş veriler bir sütun grafikte çizilebilir. Bir sütun grafik, bu grafikte gösterildiği gibi tipik olarak yatay eksen (kategori ekseni) boyunca kategorileri ve dikey eksen (değer ekseni) boyunca değerleri görüntüler.

Aşağıdakileri temsil eden kategorileriniz olduğunda bu grafiği kullanın:

  • Değer aralıkları (örneğin, öğe sayıları).
  • Belirli ölçek düzenlemeleri (örneğin, Kesinlikle katılıyor, Katılıyor, Tarafsız, Katılmıyor, Kesinlikle katılmıyor gibi girişler içeren Likert ölçeği gibi).
  • Belirli bir düzende olmayan adlar (örneğin, öğe adları, coğrafi adlar veya kişi adları).
Bknz: Excel'de grafik çizme nasıl yapılır?

Bu makale 1195 kişi tarafından okundu

İyi bir Excel kullanıcı olmak ister misiniz?

İleri Düzey Excel konularının anlatıldığı ve Türkiye'de en çok satan Excel kitabımız ve kitapla birlikte ücretsiz edindiğiniz vidoport.com üyeliği ile, Excel'i A'dan Z'ye öğrenebilir, Excel'de uzman olabilirsiniz.

İleri Excel, Dashboard Rapor oluşturma, Sorgu Ekranları ile çalışma gibi gelişmiş Excel konularını kapsayan ve günlük hayatta kullanabileceğiniz pek bilinmeyen Excel kısayollarını anlatan bu kitap sayesinde, kursa gitmeye gerek kalmadan Excel bilginizi ileri düzeye taşıyarak, Raporlarınızı kendiniz oluşturabilir ve Excel'de daha hızlı ve verimli çalışabilirsiniz.

Satın Al