Excel Özet Tablo’larda sütun genişliğinin değişmesini nasıl engellersiniz?

Excel Özet Tablo’larda sütun genişliğinin değişmesini nasıl engellersiniz?

Özet Tablolar, Excel’i kullanan herkesin öğrenmek istediği, Excel'in en önemli özelliklerindendir. Excel kullanıcıların çoğu farklı amaçlar için Özet Tablolar oluşturur.

Excel'in en güçlü özelliklerinden olan Özet Tablo, kuşkusuz ki Excel’de en çok öğrenilmek istenen ve merak edilen konuların başında gelir. Özet tablolar oluşturma ve Özet tablolar ile çalışma konularında kendinizi geliştirmek istiyorsanız, vidoport.com üzerindeki Özet Tablo eğitimlerimizden yararlanabilirsiniz. 

Bknz: Excel’de Özet Tablo oluşturmayı, düzenlemeyi öğrenin.

Excel'de Özet Tablo oluşturmaya ve kullanmaya başladığınızda bazen alt alta Özet Tablolar oluşturmanız gerekir.
Excel’de Alt alta Özet Tablo oluşturduğunuzda ve özet tablolarınızda güncelle (Özet Tablonun içine tıkladıktan sonra Sağ Buton- Yenile komutu) yaptığınızda, oluşturduğunuz özet tabloların sütun genişlikleri yeniden düzenlenir. Sütun genişliklerinin yeninden ayarlanması da tablolarınız da bozulmalara neden olur. Oluşturduğunuz özet tabloların bazı sütunlarında #### ifadesinin geldiğini görürsünüz. Excel'in genelin de de karşılaştığımız bu ###### ifadeleri, hücrenin içindeki sayının hücre genişliğine sığmadığı anlamına gelir. (Bu ## ler sadece rakamların hücre içine sığmadığında gelmez, farklı durumlarda da karşımıza gelebilir)


Özet Tablo oluşturmayı biliyorsanız, Excel'de 80+ eğitim videosundan oluşan Uzmanlık eğitimlerimiz dikkatini çekecektir. 

Özet tablolarınızda her güncelleme yaptığınızda bu sütun genişliklerini ayarlamak sorunundan Özet Tablo’nun sütun genişliğini otomatik sığdır özelliğini devre dışı bırakarak kurtulmuş oluruz.

Özet Tablo’da Otomatik Sığdır özelliği nerededir?
Excel’de oluşturduğunuz Özet Tablo’da otomatik sığdır özelliğini devre dışı bırakmak için;
1- Özet Tablo’nuzun içine tıklayın.
2- Sağ butona basın ve Özet Tablo Seçenekleri seçeneğini seçin.
3-Düzen ve Biçim sekmesini aktifleştirin.
Excel Özet Tablo Oluşturma

4- Sütun genişliklerini güncelleştirmede otomatik sığdır onay kutusunu kaldırın.
5- Tamam düğmesine tıklayarak, bu pencereyi kapatın.
Bu işlemi yaptıktan sonra, özet tablolarınız da güncelleştirme yaptığınızda sütun genişliklerinde bir değişiklik olmadığını görürsünüz.


Excel öğrenmek istiyorsanız ücretsiz Excel eğitimlerimizden yararlanabilirsiniz. 

 

Bu makale 441 kişi tarafından okundu

İyi bir Excel kullanıcı olmak ister misiniz?

İleri Düzey Excel konularının anlatıldığı ve Türkiye'de en çok satan Excel kitabımız ve kitapla birlikte ücretsiz edindiğiniz vidoport.com üyeliği ile, Excel'i A'dan Z'ye öğrenebilir, Excel'de uzman olabilirsiniz.

İleri Excel, Dashboard Rapor oluşturma, Sorgu Ekranları ile çalışma gibi gelişmiş Excel konularını kapsayan ve günlük hayatta kullanabileceğiniz pek bilinmeyen Excel kısayollarını anlatan bu kitap sayesinde, kursa gitmeye gerek kalmadan Excel bilginizi ileri düzeye taşıyarak, Raporlarınızı kendiniz oluşturabilir ve Excel'de daha hızlı ve verimli çalışabilirsiniz.

Satın Al