Excel'de Dolar İşareti İle Sabitleme ve Yüzde Değerleri bulmak

Excel'de Dolar İşareti İle Sabitleme ve Yüzde Değerleri bulmak

Excel'de bir parçanın bütün içindeki yüzdelik değerini bulmak için Dolar işareti, sabitleme özelliği nasıl kullanılır?

Excel'i kullanmaya başladığınızda, formülleri kullanmaya başladığınız zaman, formüllerin başvurduğu bazı hücrelerin sabit olması, sabit kalması gerektiğini farketedersiniz. Excel'de Dolar işareti kulllanma, Excel'de Sabitleme yapma gibi ifadeler ile bilinen Excel'de sabileme yapma işlemi formüllerinize uygulanmış ise, hücre başvurularında Dolar ($) işaretini görürsünüz. Excel'de formülleri sabitlemek, dolar işareti koymak için F4 tuşunu kullanabilirsiniz. F4 tuşu, hızlı bir şekilde sabitleme yapmak için kullandığımız Excel kısayollarından birisidir ve oldukça çok kullanılır. 

Bknz:
Excel'de hesaplama yöntemleri nelerdir? Excel'de formülleri nasıl kullanırız.

Örneğin aşağıdaki gibi bir tablonuzun olduğunu düşünelim.  Bu satış tablosunda, D21 hücresine toplam değeri bulmak için, Excel'in çok kullanılan kısayollarından birisi olan Ctrl + M tuşunu kullanabilirsiniz. Excel'in 2010 ve üstü versiyonlarında çalışan bu kısayol ile iki kez Ctrl + M tuşlarına iki kez basarsanız, toplamın direk alındığını görürsünüz. 

Excel hesaplama ve dolar işareti sabitleme nasıl kullanılır?

Bu listede toplamı aldıktan sonra, her bir satışın toplam içindeki % lik değerini bulmak için E2 hücresine =D2/D21 formülünü yazmalıyız. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, D21 hücresinin sabit olması gerektiğidir. Çünkü, D2 deki değer de D21 hücresine bölünecek, D3, D4.. ve son olarak D20 deki değer de D21 hücresine bölünecek. 
=D2/D21 formülünü yazdıktan sonra klavyedeki F fonksiyon tuşlarımızdan F4 tuşuna basarak formülünüzü =D2/$D$21 şekline getirebilirsiniz. 

F4 tuşununun Excel'de iki farklı kullanımı vardır. Excel'de herhangi bir işlemi yaptıktan sonra, F4 tuşuna basarak, yaptığınız işlemin yenilenmesini sağlayabilirisiniz. F4 tuşu yapılan bir işlemi tekrarlamak için kullanılan güzel bir tuştur. İkinci kullanımı ise, Formüllerde kullanımdır. Örneğin =D2/D21 formülünü yazdıktan sonra F4 tuşuna bastığınızda formülünüzde hücrelerinize dolar işaretlerinin geldiğini görürsünüz. 

Tekrarlamak gerekirse F4 tuşu,


Yukarıdaki örneğimize dönersek, formülümüzü yazdıktan sonra, F4 tuşuna bastığınızda formülünüz aşağıdakine benzer şekilde olacaktır. 

Excel de Dolar işareti nasıl kullanılır. Excel'de sabitleme-vidoport

Bu formülü aşağıya doğru kopyaladığınızda sabitlemeyi doğru yaptıysanız ekran görüntünüz aşağıdaki gibi olacaktır. 

Excel de sabitleme- yüzde bulmak- vidoport- Ömer BAĞCI
E sütununda bulduğunuz değerleri yüzdeye çevirmek için,
1- E2:E21 aralığını seçin. 
2- Seçili bölge üzerinde sağ butona basın ve açılan menüden Hücreleri Biçimlendirme seçeneğini seçin. (Kısayolu Ctrl + üst sıradaki 1 tuşu)
3- Yüzde Oranı değerinin üzerine çift tıklayın. 

İlginizi Çekebilir: Excel'de Kısayollar ve Püf Noktalar eğitim ders videoları 

Excel de yüzde hesabı bulmak, SAbitleme yapmak Ömer BAĞCI- vidoport

Yüzde Oranı ifadesine çift tıkladığınızda ve gerekli biçimsel düzenlemeleri yaptığınızda ekran görüntünüz aşağıdaki gibi olacaktır. 

Excel de Yüzde bulma, Sabitleme yapmak- Ömer BAĞCI- vidoport

Excel'de Sabitleme yapma ve yüzdelik değerleri bulmak için aşağıdaki eğitim videosunu izleyebilirsiniz. Bknz:
Ücretsiz eğitim videoları ile Excel öğrenmeye başlamak, Temel Excel Eğitimi
İleri Düzey Excel eğitimlerimize göz atmak isterseniz tıklayın..


Yukarıda anlatılan örnek dosyayı www.vidoport.com/egitim.xlsx adresinden indirebilirsiniz. 

Bu makale 60607 kişi tarafından okundu

İyi bir Excel kullanıcı olmak ister misiniz?

İleri Düzey Excel konularının anlatıldığı ve Türkiye'de en çok satan Excel kitabımız ve kitapla birlikte ücretsiz edindiğiniz vidoport.com üyeliği ile, Excel'i A'dan Z'ye öğrenebilir, Excel'de uzman olabilirsiniz.

İleri Excel, Dashboard Rapor oluşturma, Sorgu Ekranları ile çalışma gibi gelişmiş Excel konularını kapsayan ve günlük hayatta kullanabileceğiniz pek bilinmeyen Excel kısayollarını anlatan bu kitap sayesinde, kursa gitmeye gerek kalmadan Excel bilginizi ileri düzeye taşıyarak, Raporlarınızı kendiniz oluşturabilir ve Excel'de daha hızlı ve verimli çalışabilirsiniz.

Satın Al