Excel'deki yeni işlevler, Sırala İşlevi, Filtre İşlevi, Benzersiz İşlevi, Sıralı İşlevi

Excel'deki yeni işlevler, Sırala İşlevi, Filtre İşlevi, Benzersiz İşlevi, Sıralı İşlevi

Office 365 paketlerinde yer alan Excel versiyonlarına yakında gelecek olan Sırala İşlevi, Filtre İşlevi, Benzersiz İşlevi, Sıralı İşlevleri ile Excel daha kolay ve işlevsel bir hale geliyor.

Microsoft Office 365 paketlerinde yer alan Excel versiyonlarında yakında yerini alacak olan Sırala İşlevi, Filtre İşlevi, Benzersiz İşlevi, Sıralı İşlevleri ile Excel daha işlevsel ve daha kullanışlı bir hale geliyor. Sınırlı sayıda Office Insider üyesininin kullanımına sunulan bu işlevler, yakında tüm Office 365 üyelerinin kullanımına sunulacak. İşlev olarak oldukça güçlü olan Excel, yeni işlevleri ile de daha da güçlenecek. Özellikle Dashboard raporlama oluştururken ihtiyaç duyduğumuz verilere yeni Excel işlevleri ile daha kolay elde edebileceğiz. 

Sırala işlevi mevcut Excel yapısında verilerimizi sıralı olarak bir alana almak için, öncelikle sıralamamız ve bu sıraladığımız verileri Kopyala-Yapıştır ile istediğimiz bir alana almamız gerekiyordur. Sırala işlevi ile bu işleme gerek kalmıyor. Sıralı olarak ayrı bir alana aldığımız veriler, kaynak veride bir değişiklik olduğunda, sıralı alanda otomatik olarak yeniden sıralanıyor. 

Sırala işlevinin kullanımı vidoport.com üzerindeki anlatım videosunu izlemek için buraya tıklayın.

Filtre işlevi ile de verilerimizi ayrı bir alanda filtrelenmiş olarak görebileceğiz.  Sıralama işleminde olduğu gibi, filtreleme işleminde de şarta uyan kayıtları kopyalayıp, ayrı bir alana yapıştırırken, Filtre işlevi ile buna gerek kalmayacak. Örneğin, Veri doğrulama ile bir cari kartı seçtiğimizde, başka bir sayfadaki seçtiğimiz Cari kartın verileri otomatik olarak listelenecek, Cari kartı değiştirdiğinizde ise, tüm liste otomatik olarak değişecek.

Filtre işlevinin kullanımının vidoport.com üzerindeki Filtre İşlevinin kullanımı eğitim videosunu izlemek için buraya tıklayabilirsiniz. 

Benzersiz işlevi ile de Veri - Yinelenenleri Kaldır ile yaptığımız işlemi direk yapabileceğiz. Artık bir listede yeni bir veri yazıldığında Benzersiz işlevi ile otomatik olarak başka bir listede bu değeri görebileceğiz. Cari takibi yaptığınız bir listede, Cari değerleri başka bir alana kopyalayıp, tekrar edenlerini kaldırdıktan sonra, Çoketopla gibi işlevler ile cari bakiyeleri getirebileceğiz. Yeni bir cari eklendiğinde ise, Benzersiz işlevi sayesinde, herhangi bir işlem yapmadan, yeni carinin değerleri otomatik olarak listemize gelecek.

Benzersiz işlevininin vidoport.com üzerindeki eğitim videosunu izlemek için buraya tıklayın.

Sıralı işlevi ile de belirlediğimiz satır ve sütun sayısında veri oluşturabileceğiz. Sıralı işlevi ile belirlediğimiz Satır, Sütun sayısı kadar alana sıralı bir şekilde istediğimiz veriyi yazdırabileceğiz. Bu işlev özellikle tarihlerin otomatik olarak çoğaltılması, raporların buna bağlı otomatik güncellenmesi gibi alanlarda çok işimize yarayacak.

Rasgdizi işlevi ile doldurulacak satır ve sütun sayısını, en küçük ve en büyük değerleri, tamsayı mı yoksa ondalık değerlerinin mi döndürüleceğini belirleyebiliriz. Rastgelearada işlevine benzer bir şekilde çalışan bu işlev ile rakam oluşturulacak satır ve sütunları belirleyebiliyoruz.  0,1 yada belirlediğimiz iki rakam aralığında sayılar oluşturmak için Rasgdizi işlevini kullanabiliriz.


Tüm bu işlevler Office 365 paketinde yer alan Excel programlarına güncelleme ile gelecek. 
 

Bu makale 951 kişi tarafından okundu

İyi bir Excel kullanıcı olmak ister misiniz?

İleri Düzey Excel konularının anlatıldığı ve Türkiye'de en çok satan Excel kitabımız ve kitapla birlikte ücretsiz edindiğiniz vidoport.com üyeliği ile, Excel'i A'dan Z'ye öğrenebilir, Excel'de uzman olabilirsiniz.

İleri Excel, Dashboard Rapor oluşturma, Sorgu Ekranları ile çalışma gibi gelişmiş Excel konularını kapsayan ve günlük hayatta kullanabileceğiniz pek bilinmeyen Excel kısayollarını anlatan bu kitap sayesinde, kursa gitmeye gerek kalmadan Excel bilginizi ileri düzeye taşıyarak, Raporlarınızı kendiniz oluşturabilir ve Excel'de daha hızlı ve verimli çalışabilirsiniz.

Satın Al