Excel'de Önceki Tarihe Bilgi Girişini Engellemek

Excel'de Önceki Tarihe Bilgi Girişini Engellemek

Excel'de hücrelere veri girişini kısıtlama yapmak için kullandığımız Veri Doğrulama özelliği ile, önceki tarihlere veri girişini nasıl engelleriz.

Excel Veri Doğrulama Nedir?

Excel'de hücrelere belirli şartlar vererek veri girişini sağlamak için Veri Doğrulama özelliği kullanılır. Bir hücredeki metin uzunluğundan, bir tarihten önceki tarihin girilmesine, belirlediğiniz sayısal değerden daha küçük değerler girilmesine kadar çok sayıda şartlar verebilirsiniz. Hücrelerin içine açılır liste kutuları oluşturmak içinde Veri Doğrulama özelliği kullanılır. 

Veri doğrulamanın yoğun olarak kullanıldığı alanlardan biriside, hücrelere veri girerken tarih kısıtlaması vermektir. Excel’de tarih içeren tablolarınızda veriler girerken, önceki bir tarihe veri girişini engellemek gerekebilir. Veri Doğrulama’nın tarih özelliğini kullanarak KASA programları oluştururken, günlük bilgileri girerken, günün tarihinden başka tarih girilmesini engelleyebilirsiniz.

Excel'de yoğun olarak kullanılan Veri Doğrulama nasıl kullanılır, hücre içine şartlar nasıl verilir, öğrenmek için bu linke tıklayabilirsiniz.

Bunun için:

  1.      Tarihleri gireceğiniz aralığı seçin.
  2.     Veri sekmesinden Veri Doğrulama özelliğine tıklayın.
  3.     İzin verilen kısmından Tarih seçeneğini seçin.
  4.     Veri kısmından Eşit ifadesini seçin.
  5.     Tarih kısmına tıklayın.  =BUGÜN() yazın.


Tamam düğmesine tıklayın. Veri Doğrulamayı uyguladıktan sonra artık, seçmiş olduğunuz aralığa günün tarihinden başka tarih giremezsiniz.

 

Bu makale 479 kişi tarafından okundu

İyi bir Excel kullanıcı olmak ister misiniz?

İleri Düzey Excel konularının anlatıldığı ve Türkiye'de en çok satan Excel kitabımız ve kitapla birlikte ücretsiz edindiğiniz vidoport.com üyeliği ile, Excel'i A'dan Z'ye öğrenebilir, Excel'de uzman olabilirsiniz.

İleri Excel, Dashboard Rapor oluşturma, Sorgu Ekranları ile çalışma gibi gelişmiş Excel konularını kapsayan ve günlük hayatta kullanabileceğiniz pek bilinmeyen Excel kısayollarını anlatan bu kitap sayesinde, kursa gitmeye gerek kalmadan Excel bilginizi ileri düzeye taşıyarak, Raporlarınızı kendiniz oluşturabilir ve Excel'de daha hızlı ve verimli çalışabilirsiniz.

Satın Al