Excel'de Koşullu Biçimlendirme ile tek olan değerlerin satırlarını boyamak

Excel'de Koşullu Biçimlendirme ile tek olan değerlerin satırlarını boyamak

Excel'in gelişmiş özelliklerinden olan Koşullu Biçimlendirme ile bir tabloda tek olan değerlerin satırını boyamayı nasıl yaparsınız

Excel'in gelişmiş özelliklerinden birisi olan Koşullu Biçimlendirmeleri farklı amaçlar içi kullanırız. Gelişmiş özelliklere sahip olan Koşullu Biçimlendirmeler ile en yüksek değerleri bulmaktan, ortalamanın üstünde olan değerleri işaretlemeye kadar farklı işlemler basit şekilde yapılır. 

Bknz: Excel'in Koşullu Biçimlendirmeleri nasıl kullanılır?

Koşullu Biçimlenlendirmeleri kullanabileceğiniz bir alan ise, bir aralıkta tek olan değerleri bulmaktır. Elinizdeki bir satış listesinde, bir kez satış yapmış olan satış temsilcilerini yadan 3 kez satış yapan satış temsilcilerini bulmak için koşullu biçimlendirmelerin formül kullanma özelliği kullanılır. 

Örneğin aşağıdaki gibi bir tablo'da Temsilci sütununda adı 1 kez geçen, satış temsilcilerini bulmak için Koşullu Biçimlendirme'nin Yeni Kural özelliğini kullanabiliriz.


 

  1. A2 hücresinden başlayarak tablonun tamamını seçin. 
  2. Giriş sekmesinden Koşullu Biçimlendirme-Yeni Kural seçeneğini seçin. 
  3. Biçimlendirilecek hücreleri belirlemek için Formül kullan seçeneğini seçin. 
  4. Formülünüzü aşağıdaki gibi yazın ve Biçimlendirme düğmesine basarak, bir dolgu rengi seçin.Tamam düğmesine tıklağınızda adı bir kez geçen temsilcileri görürsünüz. 

Burada:

=EĞERSAY($B$2:$B$20;$B2)=1 yazarsak, benzsersiz değerleri görürüz. 

=EĞERSAY($B$2:$B$20;$B2)>=3 yazarsak, ismi 3 ve daha fazla geçen temsilcileri görürürüz. Eğersay kullanımının detaylarını öğrenmek için Eğersay etiketine sahip olan eğitim videolarını izleyebilirsiniz.

Excel'in fonksiyonlarının kullanımlarını merak ediyorsanız, bu etikete sahip olan eğitim setlerimize göz atın. Çok sayıda Excel işlevinin kullanımını bu eğitimlerimiz sayesinde öğrenebilir, Excel fomülleri konusunda uzmanlaşabilirsiniz.

 

Bu makale 716 kişi tarafından okundu

İyi bir Excel kullanıcı olmak ister misiniz?

İleri Düzey Excel konularının anlatıldığı ve Türkiye'de en çok satan Excel kitabımız ve kitapla birlikte ücretsiz edindiğiniz vidoport.com üyeliği ile, Excel'i A'dan Z'ye öğrenebilir, Excel'de uzman olabilirsiniz.

İleri Excel, Dashboard Rapor oluşturma, Sorgu Ekranları ile çalışma gibi gelişmiş Excel konularını kapsayan ve günlük hayatta kullanabileceğiniz pek bilinmeyen Excel kısayollarını anlatan bu kitap sayesinde, kursa gitmeye gerek kalmadan Excel bilginizi ileri düzeye taşıyarak, Raporlarınızı kendiniz oluşturabilir ve Excel'de daha hızlı ve verimli çalışabilirsiniz.

Satın Al