Excel’de Grafikleri Şablon Olarak Kaydetmek

Excel’de Grafikleri Şablon Olarak Kaydetmek

Excel'de oluşturduğunuz grafikleri şablon olarak nasıl kaydedersiniz. Benzer grafikler oluşturmak için, grafiklerinizi şablon olarak kaydetmek

Excel'de Grafikler bildiğiniz gibi, büyük miktarlardaki verilerin ve farklı veri serileri arasındaki ilişkilerin daha kolay anlaşılabilmesini sağlamak amacıyla sayısal veri serilerini grafik bir biçimde görüntülemek için kullanılır.

Excel'de grafik oluşturmak için, grafiğin sayısal verilerini bir çalışma sayfası girerek işe başlarsınız. Ardından, Ekle sekmesinin Grafikler grubunda kullanmak istediğiniz grafik türünü seçerek verilerin grafiğini çizebilirsiniz.

Excel'de grafikler oluştumayı öğrenmek istiyorsanız buraya tıklayın.

Excel’de grafikler ile çalışırken, standart olarak belirlediğiniz bir grafik türünü şablon olarak kaydedebilirsiniz. Grafikleri şablon olarak kaydetmek, benzer grafikleri daha sonra hızlı bir şekilde oluşturmak için kullanabileceğiniz güzel bir özelliktir.

Bir grafiği oluşturduktan sonra, şablon olarak kaydetmek için;

Oluşturduğunzu grafiğin grafik alanı üzerinde sağ butona basın ve Şablon olarak Kaydet komutunu seçin.Şablon olarak Kaydet komutunu seçtiğinizde, karşınıza şablon olarak kaydedeceğiniz şablon adı sorulacaktır.Burada grafik şablonunuzun kaydedileceği klasörü değiştirmeden, grafik şablonunuzun ismini vererek Kaydet düğmesine tıklayın.

Seçtiğiniz verilerin Şablon grafiklerine uygulamak için;

  1.     Grafik oluşturacağınız alanı seçin.
  2.     Ekle sekmesinde yer alan Grafik grubundaki Önerilen grafikler seçeneğini seçin.
  3.     Önerilen Grafikler kısmından Şablonlar ifadesini seçin ve Kaydettiğiniz grafik grafik şablonunu seçin.  Önceden kaydetmiş olduğunuz grafik türünüz hızlı bir şekilde oluşacaktır.Excel'in grafiklerini ve diğer tüm konularını A'dan Z'ye öğrenmek için online Excel eğitim platformu olan vidoport.com adresini ziyaret edebilirsiniz. 

 

Bu makale 632 kişi tarafından okundu

İyi bir Excel kullanıcı olmak ister misiniz?

İleri Düzey Excel konularının anlatıldığı ve Türkiye'de en çok satan Excel kitabımız ve kitapla birlikte ücretsiz edindiğiniz vidoport.com üyeliği ile, Excel'i A'dan Z'ye öğrenebilir, Excel'de uzman olabilirsiniz.

İleri Excel, Dashboard Rapor oluşturma, Sorgu Ekranları ile çalışma gibi gelişmiş Excel konularını kapsayan ve günlük hayatta kullanabileceğiniz pek bilinmeyen Excel kısayollarını anlatan bu kitap sayesinde, kursa gitmeye gerek kalmadan Excel bilginizi ileri düzeye taşıyarak, Raporlarınızı kendiniz oluşturabilir ve Excel'de daha hızlı ve verimli çalışabilirsiniz.

Satın Al