Excel'de Birleştir ve Ortalayı Kullanmamak - Seçim Arasında Ortala Özelliği

Excel'de Birleştir ve Ortalayı Kullanmamak - Seçim Arasında Ortala Özelliği

Excel'de Birleştir ve Ortala kullanmadan, seçtiğiniz aralıkları nasıl birleştirirsiniz. Tablolarda kopyalama, yapıştırma gibi işlemlerde sıkıntı çıkaran Birleştir ve Ortalama kullanmamayı nasıl yaparsınız.

Excel’de genelde başlıklarımızı oluşturduğumuz tablolara ortalamak için Birleştir ve Ortala özelliğini kullanılırız. Yoğun olarak kulllanılan Birleştir ve Ortala özelliği ile hücreler tek bir hücre gibi hareket eder. Bu özellik çok işe yarasa da bazı durumlarda verilerimizi kopyalama, yapıştırma özelliklerini kullanırken sorunlar çıkarabilir.

Başlıklarımızı, seçmiş olduğumuz aralığa hücre birleştirme yapmadan ortalamak için Hizalama sekmesinde yer alan Yatay seçeneklerinden Seçim Arasında Ortala özelliğini kullanabiliriz. Excel'de gizli bir özellik olan bu özellik sayesinde, Birleştir ve Ortala özelliğini kullanmaktan vazgeçebilirsiniz.

Adım adım Seçim arasında Ortalama özelliğini kullanmak için;

Başlığınızı ortalamak istediğiniz aralığı seçin. 

Seçili bölge üzerinde sağ butona basın ve Hücreleri Biçimlendir seçeneğini seçin. (Hücreleri  Biçimlendirme penceresinin kısayolu Ctrl ile üst sıradaki 1 tuşlarına basmaktır)

Hizalama grubunun altında bulunan Hizalama Ayarları seçeneğine tıklayın.

Yatay kısmından Seçim Arasına Ortala seçeneğini seçin.Seçim Arasında Ortala seçeneğini seçtiğinizde birleştirmenin olduğunu ama, hücrelere tek tek tıkladığınızda ise hücre birleştirme işleminin gerçekleşmediğini görürsünüz.  Bu yöntem, seçim yapma, kopyalama yapma gibi işlemlerde sıkıntı çıkarmaz. 

Excel'in püf noklarını, kısayollarını öğrenmek, günlük Excel kullanımlarınızda size oldukça hız ve zaman kazandırır. vidoport üzerindeki kısayollar, püf noktalar eğitimlerini izlemenizi tavsiye ederim. 


 

Bu makale 401 kişi tarafından okundu

İyi bir Excel kullanıcı olmak ister misiniz?

İleri Düzey Excel konularının anlatıldığı ve Türkiye'de en çok satan Excel kitabımız ve kitapla birlikte ücretsiz edindiğiniz vidoport.com üyeliği ile, Excel'i A'dan Z'ye öğrenebilir, Excel'de uzman olabilirsiniz.

İleri Excel, Dashboard Rapor oluşturma, Sorgu Ekranları ile çalışma gibi gelişmiş Excel konularını kapsayan ve günlük hayatta kullanabileceğiniz pek bilinmeyen Excel kısayollarını anlatan bu kitap sayesinde, kursa gitmeye gerek kalmadan Excel bilginizi ileri düzeye taşıyarak, Raporlarınızı kendiniz oluşturabilir ve Excel'de daha hızlı ve verimli çalışabilirsiniz.

Satın Al