Excel'de boşlukları bir üst satırdaki veri ile doldurmak

Excel'de boşlukları bir üst satırdaki veri ile doldurmak

Excel'de boş hücrelere bir üsteki değeri kopyalamak, Boş hücrelerin hepsine 0 yazmak gibi farklı konularda boş hücreler ile ilgili işlemler yaparız.

Farklı programlardan Excel'e veri aktarma işlemi yaptığmızda, satırlarda veya sütunlarda boşlukların oluştuğunu görürüz.

Böyle bir liste ile karşılaştığımızda, boş olan hücreleri bir üstteki hücre ile doldurmak için farklı yöntemler uygulanır.Bu yöntemlerden bir tanesi, kuşkusuz ki bu işi tek tek yaparak, bütün boşlukları doldurmaktır. Oldukça uzun süren ve zaman harcadığımız bir iş olur. 

Excel'de boşlukları bir üstteki değer ile doldurmanın en kolay yolu ise, Boşlukları doldur özelliğini kullanmaktır.  Excel'de Boşlukları Doldur özelliğini kullanmadan önce, öncelikle boşlukları içeren hücreleri seçmemiz gerekir. Şimdi bunu adım adım yapalım. 

Boşlukları bir üsteki satır ile doldurmak istediğiniz alanı seçin. 

Giriş sekmesindeki Bul ve Seç düğmesine tıklayın ve Özel Git ifadesini seçin. 

Açılan pencerden Boşluklar ifadesini seçin. Seçtiğiniz alandaki tüm boş hücrelerin seçildiğini görürsünüz.

Klavyeden yukarı oka basın ve Ctrl + Enter tuşuna basın. 

Boşlukları doldurma, boş hücreleri sıfır ile doldurma eğitimlerini Yotube üzerindeki eğitim videomuzdan izleyebilirsiniz.  

Bu makale 711 kişi tarafından okundu

İyi bir Excel kullanıcı olmak ister misiniz?

İleri Düzey Excel konularının anlatıldığı ve Türkiye'de en çok satan Excel kitabımız ve kitapla birlikte ücretsiz edindiğiniz vidoport.com üyeliği ile, Excel'i A'dan Z'ye öğrenebilir, Excel'de uzman olabilirsiniz.

İleri Excel, Dashboard Rapor oluşturma, Sorgu Ekranları ile çalışma gibi gelişmiş Excel konularını kapsayan ve günlük hayatta kullanabileceğiniz pek bilinmeyen Excel kısayollarını anlatan bu kitap sayesinde, kursa gitmeye gerek kalmadan Excel bilginizi ileri düzeye taşıyarak, Raporlarınızı kendiniz oluşturabilir ve Excel'de daha hızlı ve verimli çalışabilirsiniz.

Satın Al