Excel tarihlerde ayın son günü nasıl bulunur?

Excel tarihlerde ayın son günü nasıl bulunur?

Excel'de Seriay işlevini kullanarak, girilen bir tarihin, belirlediğiniz ay kadar sonrasındaki son gününü bulabiliriz.

Excel'de girdiğiniz tarihin bulunduğu ay'ın son gününü bulmak için SERİAY işlevini kullanabilirsiniz. Genişbir fonksiyon kütübanesine sahip olan Excel'in Tarih ve Saat işlevleri de oldukça geniştir.

Tarihlerin Gün değerleri, Aysonu tarihleri, iki tarih arasındaki gün sayısı, işgünü sayısı gibi değerlerini Tarih ve Saat işlevlerini, formüllerini kullanarak rahatlıkla bulabiliriz. Özellikle İşgünü, Tamişgünü gibi işlevler yoğun olarak kullanılır.  Örneğin yukarıdaki resimde, seçtiğiniz ayın son gününü bulmak için SERİAY işlevi kullanılmıştır. 

Yukarıdaki örneğin nasıl yapıldığını öğrenmek için aşağıdaki hemen izle butonuna basabilirsiniz. Excel'de Ayın son gününü bulmak için kullanılan, Tarih ve Saat işlevleri grubundan bir işlev olan SERİAY işlevi, girmiş olduğunuz bir tarihin, belirlediğiniz ay kadar ki tarihin son gününü bulmak için kullanılır. 

Excel'de A2 hücresinde bir tarih olduğunu düşünürsek, 

=Seriay(A2;0) dediğinizde, tarihin bulunduğu ayın son gününü,
=Seriay(A2;4) dediğinizde ise, 4 ay sonraki ayın son gününü bulursunuz. 

Ödemelerin ayın son günü yapılması gibi tarih hesaplamalarında yoğun olarak SERİAY işlevi kullanılır.

Bknz: Seriay formülünü içeren eğitim videoları

Youtube üzerindeki eğitim videolarımıza göz atın. 

Dünyanın en büyük video izleme platformu olan Youtube'da 500 geçkin eğitim videomuz bulunuyor. Farklı konuları kapsayan eğitim videolarımıza göz atarak, Excel bilginizi geliştirebilir ve Excel hakkında yeni konular öğrenebilirsiniz. 

Youtube Excel eğitimlerine ve Excel derslerine göz atmak için tıklayın.  

Bu makale 653 kişi tarafından okundu

İyi bir Excel kullanıcı olmak ister misiniz?

İleri Düzey Excel konularının anlatıldığı ve Türkiye'de en çok satan Excel kitabımız ve kitapla birlikte ücretsiz edindiğiniz vidoport.com üyeliği ile, Excel'i A'dan Z'ye öğrenebilir, Excel'de uzman olabilirsiniz.

İleri Excel, Dashboard Rapor oluşturma, Sorgu Ekranları ile çalışma gibi gelişmiş Excel konularını kapsayan ve günlük hayatta kullanabileceğiniz pek bilinmeyen Excel kısayollarını anlatan bu kitap sayesinde, kursa gitmeye gerek kalmadan Excel bilginizi ileri düzeye taşıyarak, Raporlarınızı kendiniz oluşturabilir ve Excel'de daha hızlı ve verimli çalışabilirsiniz.

Satın Al